Elektrikli Süpürge Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Terimler

ABS
Asilonitil, Butadiyen ve Stiren’den yapılmış yüksek etkili bir tür plastik polimer. Bu karışım parlak bir cila meydana getirir ve bu cila bildiğimiz kauçuğu yıllarca bakıma gerek olmadan kullanmayı sağlar. Ayrıca elektrikli bir motor tarafından çıkarılan doğal sesi de emer.

Hava Akımı
Elektrikli süpürge çalıştırıldığı zaman, vakum veya alçak basınç alanı yaratır. Çevredeki hava bu vakumu doldurmak için bu alana hareket eder. Bu hava hareketi ya da HAVA AKIMI maksimum temizlik etkisi için kontrol edilir ve yönlendirilir.

Hava Basıncı
Etrafımızdaki havanın basınç değeri yaklaşık 1016 bardır. Bu basınca maruz kalan yüzeylere 1016 cm su baskı yapıyor demektir. Bir elektrikli süpürge aslında vakum yaratmaz, ama vakum ünitesindeki basıncı azaltır. Dışarıdaki hava normal basınç seviyesinde olduğu için kontrollü bir şekilde ünitenin içine hücum eder ve bu da temizleme etkisini yaratır.

Hava Watt
Merkezi elektrik Süpürgeleri ölçümünde Motorun genel performans değerleri ölçümünde19 mm emiş ağzı ile emebildiği hava kuvvetini temsil eder. Hesaplanması şöyledir:
Hava Watt = Su Kaldırma Kuvveti(İnç) X Emilen Hava Miktarı(Dakikada Feet küp olarak)/8.5 Maksimum Hava Watt vakum endüstrisinde havayla gücüyle çalışan hortumları güçlendirmek amacıyla gücünü ölçmek için birçokları tarafından kullanılır. Biz hayden olarak hava gücüyle çalışan hortumların 2. derece olduğunu düşünüyoruz çünkü titremiyorlar ve çalkalanmıyorlar, ve biz sadece daha iyi temizlik yapan elektrik gücüyle çalışan hortumlar kullanıyoruz. Bu sebeple, Hava Watt değeri bize göre oldukça konu dışı bir ölçüm birimidir.

Amperaj (amp)
Motor tarafından kullanılan elektrik miktarını gösterir bir ölçü birimidir.

Baypas Soğutma
Motoru soğutan, evden tozu ve kiri alan havadan farklı, ayrı bir hava akımı,

C.F.M. Dakikada feet³
Vakum fanları tarafından bir dakikalık zaman diliminde emilen havayı ölçmek için kullanılan genel bir ölçü birimi.

Akım
Amperaj’ın tanımına bakınız.

Fan
Fan, vakum etkisini yaratmak için dönen plakaların birleşimine denir.

Filtreleme Sistemi
Siklonik hareketle ayrıştırılamayan toz parçalarını ayıran son filtre. Bu son hava temizleme aşaması, fan kanatlarının toz tutmasını ve erken motor iflasını önler.

Hava Akışlı Motor
Bazı daha ucuz motorlarda, evi temizleyen hava akımı aynı zamanda motoru soğutmak için de kullanılır. Malesef bu hava evden alınan tozu ve kiri içerir ve bu yabancı maddeler motoru kirletir. Bu hava ayrıca borulardan geçerken sürtünmeyle ısınır ve bu sebeple motoru etkili biçimde soğutamaz.

HEPA
HEPA(High Efficiency Particle Arrestor) Yüksek Etkili Partikül Yakalayıcı anlamına gelir, ve evdeki havanın içindeki toz ve kirin sayısını azaltmak için kullanılır. Bir HEPA filtresi 3 mikron ve üstü olan partiküllerin %99.97’sini yakalar veya durdurur. “Hijyenik odalar”da kullanılan HEPA filtreleri ilaç ve bilgisayar sanayiinde çok önemli yer tutar. Buna rağmen, süpürge olarak kullanıldıklarında sınırlamarı vardır. Sızıntı yapmaya meyillidirler, çünkü ufak portatif filtreler olarak kullanılmaları için tasarlanmamışlardır. Pahalılardır ve atılmalıdırlar çünkü temizlenemezler. Çabuk tıkanırlar ve hava akımını boğarlar. Ayrıca mükemmel şekilde çalışırken bile, havadaki solunulabilir partiküllerin yarısı filtrelenmeden kurtulabilecek kadar küçüktür.

Beygir Gücü
75 kg yükün 1 metre yüksekliğe 1 saniyede kaldırılması için gereken fiziksel kuvvettir. Doruk Beygir Gücü bir elektrikli motorda kapatıldıktan sonraki ilk nanosaniyede oluşur. Bu hareketsiz armatür kütlesinin süredurumunu aşmak için gerekli olan enerjidir.

Süredurum
Hareketsiz cisimlerin hareketsiz kalmaları veya hareketli cisimlerin hareket etmeye devam etmeleri eğilimidir. Motorlar çalıştırıldıkları anda süredurumu aşabilmek ve harekete geçebilmek için ekstra elektrik gücüne ihtiyaç duyarlar.

Motor Fırçaları
Sabit stator ile elektrikli motorun dönen armatürü arasında elektrik gücünü sağlayan sürmeli kontaklar. Fırçalar bir elektrik motorunun ömrü en çabuk tükenen parçalarıdır, ve her birkaç yüz saatlik çalışmada bir veya birkaç yılda bir değiştirilmelidirler.

Kağıt Torba
Bazı süpürge üreticileri tarafından kullanılan toz ve kirin biriktiği bölüm. Kağıt torbalar biraz derme çatma eski jenerasyon metodudur.

PVC
Uygun bir fiyata güzel görünüm, uzun ömür ve yavaş alev alma özelliklerini sağlayan yaygın bir plastik polimer. Hayden Vakum fitingleri -ki vakum endüstrisinde kaliteleri ile ünlüdürler- PVC’den yapılır.

Elektrikli Hortum Ağızlığı
Halılardaki inatçı kir ve tozları gevşetmek ve hava akımı tarafından emilebilir hale getirmek için dizayn edilmiştir. Hayden elektrikli hortum ağızlıkları 2 tür genel halı kirini temizlemek için en uygun biçimde dizayn edilmiştir. Çifte yumuşak kıllar halı yüzeyine yapışan pisliği nazikçe serbestleştirir; iplikleri, keten tiftiğini; hayvan tüylerini vs. Darbeli çubuk halıyı kum gibi halı liflerinin arasına girebilen maddelerden arındırmak için sallar ve titretir.

Korumalı Mil Yatağı
Genelde yüksek kalite motorlarda toz ve kirin mil yatağı bölümüne girmesini önlemek için kullanılır. Hayden motorlarının mil yatakları korumalıdır.

Vakum Ölçme Aleti
Hava alma ağzını kapatarak maksimum vakumu veya su kaldırma kuvvetini ölçmeye yarayan bir alet.

Emiş Gücü
Hava akımı olmadan motor tarafından üretilen maksimum emiş gücünü ölçer. Vakum Ölçme Aletine bakınız.

Aşama (motor türü)
Bu bir motordaki fan kanatlarının sayısını belirtir. Her fan -kanat takımı- vakum gücünü veya havanın sisteme çekildiği hızı arttırır. İlk fan hava hareketini başlatır, ikincisi arttırır, ve eğer üçüncü bir fan varsa bu daha da arttırır. Bu sebeple fan sayısı ne kadar fazlaysa vakum da o kadar güçlü olur.

Emiş
Motordaki fanların yarattığı vakum veya su kaldırma kuvveti.

Vakum
Tam vakum herşeyin, havanın bile yokluğudur. Elektrikli süpürgeler kısmi vakum üretirler, veya daha doğrusu hava fanla beraber dışarı çıktığı için alçak basınçlı bir alan oluştururlar. Hava akımı basınç derecesi normal olan havanın alçak basınçlı alana doğru hareket etmesiyle oluşur.

Voltaj (volt)
Bir süpürgenin motoru tarafından kullanılan potansiyel elektriğin ölçü birimidir. Genel olarak, motorlar evdeki elektrik akımını kullanırlar;Bu değer Türkiye?de ve dünyanın bir çok bölgesinde220-240 ; Kuzey Amerika?da ise 110-120 volt?tur. Voltaj-elektrik ilişkisi su-basınç ilişkisine benzer; potansiyelin ölçüsüdür.

Tagged : / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.