Elektrikli Süpürgede Neden Orijinal Toz Torbası Kullanmak Gereklidir ?

Haziran 7th, 2011 tarihinde SupurgeMarket tarafından yayınlandı. Yorum yap »

Elektrikli süpürge üreticileri genel olarak satmış oldukları elektrikli süpürgelerde orijinal toz torbası kullanılmasını önerirler. Hatta bazı süpürge üreticileri orijinal süpürge torbası kullanılmaması halinde süpürgenin garanti kapsamından çıkacağını belirtirler.
Özellikle Philips marka elektrikli süpürge kullanan tüketiciler bu konuda sıkıntı çekmektedirler. Bir kısım tüketici uygun süpürge toz torbasını temin etmekte zorlanmakta ve diğer tüketiciler ise orijinal toz torbalarına bu kadar yüksek ücret ödemek istememektedirler. Ancak elektrikli süpürgenin kutusunun içerisinden çıkan bilgi kağıdı ve uyarılarda da orijinal toz torbası kullanılmasına özellikle vurgu yapılmaktadır. Son zamanlarda Profilo markası da tüketicileri aynı konuda uyarmaktadırlar. Peki neden ;
Bu konudaki ana sebep tabiî ki kazançtır. Aslında bu birazda otomotiv sektörüne benzetilebilir. Otomobil üreticileri araçları düşük karlarla satıp yedek parça ve servisinden kar etmeyi hedeflerler. Süpürge üreticileri de aynı şekilde yedek parçadan yüksek kar elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu nedenlerden dolayı tüketicileri orijinal toz torbası kullanmaları doğrultusunda uyarmaktadırlar.
Konuya farklı bir açıdan bakarsak; Elektrikli süpürgelerde kullanılan ve orijinal olarak isimlendirilen toz torbaları da bir süpürge torbası üreticisi fabrika tarafından imal edilmektedir. Bu fabrikalar bir yandan OEM adı verilen markalar için orijinal toz torbası üretirken diğer yandan kendi markası altında ya da fason olarak piyasaya ürün sürmektedir. İmal ettiği ürünlerde aynı filtre kağıdı ya da nonwoven kumaşı kullanmasından dolayı aslında ürünlerin orijinal ürünlerden hiçbir farkı yoktur. Ancak, yalnızca toz torbasının işlevini etkilemeyen şekilsel farklılıklar görülebilir. Örneğin toz torbasının üzerindeki kapak kartondan ya da plastikten imal edilmiş olabilir. Ya da dış ölçüleri aynı olmak kaydı ile görünümünde farklılıklar olabilir. Bu farklılıklar süpürge ve dolayısıyla tüketiciye hiçbir zarar vermemekle birlikte muadil ürünü üreten fabrikayı orijinal markaların almış olduğu patentlerden korumayı amaçlamaktadırlar. Bu konuda Almanya‘daki iki ünlü üreticinin linkini aşağıda bulabilirsiniz. Bu üreticiler hem kendi markalarını piyasaya kabul ettirmişlerdir hem de halen orijinal toz torbası imalatı yapmaya devam etmektedirler.
http://www.swirl.de
http://www.pv-goerlitz.de

Bu konuya Philips firmasının diğer markalara nazaran daha fazla önem vermesi ve üzerine düşmesinin en önemli nedeni ise markanın kendi toz torbasını kendisi üretmesi gösterilmektedir. Electrolux ile süpürge konusunda ortak çalışma yürüten marka, ürünlerin büyük bir kısmını kendisine ait elektrikli süpürge toz torbası imalatı yapan fabrikada üretmekte ve piyasaya sürmektedir. Bu şekilde süpürge toz torbasından büyük kar elde etmeyi amaçlamaktadır. Ancak burada asıl şaşırtan traji komik olay ise Electrolux grubun kendisine ait muadil toz torbası markası olmasıdır. Menalux adı verilen ve avrupada önemli pazarı bulunan bu ürünler yakın zamanda ülkemizde de bazı avrupadan ithal market zincirlerinde görülmektedirler. Marka ile ilgili detaylı bilgiyi www.menalux.com adresinde de bulabilirsiniz. Buradaki traji komikdurum ise şu şekilde özetlenebilir. Electrolux – AEG – Philips markaları tüketiciye orijinal toz torbaları (Bu 3 marka piyasada satılan elektrikli süpürgelerin büyük bir kısmında S bag adını verdikleri aynı toz torbasını kullanmaktadırlar) tercih etmeleri konusunda baskı yapmalarına rağmen diğer taraftan Menalux markası altında muadil toz torbası satışı da yapmaktadırlar.
Bazı tüketiciler bu durumu bilmelerine rağmen servis ve garanti kapsamından çıkmamak ve daha fazla ücret ödememek için akıllıca bir yola başvurmaktadırlar. Süpürgelerinde orijinal ile aynı ya da yakın kalitede muadil toz torbaları kullanmakta fakat herhangi bir problemde süpürgeyi servise göstermek durumunda değiştirmek üzere 1 adet orijinal toz torbası bulundurmaktadırlar. Sonuç olarak bu ürünler kolaylıkla değişebilen ürünlerdir. Bu şekilde de aynı ürüne son derece yüksek ücret ödeme mağduriyetinden kurtulmuş olacaklardır.

Kısaca özetlemek gerekirse ;

1.Meltblown ve spunbond adı verilen nonwoven kumaşlar ile üretilen ve özellikle ithal elektrikli süpürgelerin içerisinden çıkan toz torbaları orijinal ya da muadil olsalarda aynı kalitede ürünlerdir ve aynı işlevi görürler. Toz tutma oranının %99,8 ‘e varabilmesi bu kumaşların doğru kombinasyonlarla üretilmesine bağlıdır. Aynı üreticiden alınan kumaşlarla üretilen süpürge torbalarının orijinal ya da muadil olmasının toz tutma oranına hiçbir etkisi yoktur.
2. Muadil toz torbaları ve orijinal toz torbaları aynı üreticiler tarafından aynı hammadde ile aynı koşullarda üretildiklerinden ikisinin de sağlığa etkisi aynı ölçüdedir. Nonwoven kumaştan üretilen sentetik toz torbaları, kağıt ürünlere göre toz tutma oranı yüksek olduğundan sağlınız için çok daha faydalıdır ve tavsiye edilir. Türkiye‘de SüpürgeMarket markası satışını yaptığı sentetik toz torbalarının yanında ücretsiz olarak antialerjik mikrofiltre de vermekte ve özellikle astım hastaları, bebekler ve yaşlıları, toz tutma oranını yükseltip bakterilerden korumayı hedeflemektedir.
3. Piyasada mevcut muadil süpürge torbası, orijinal toz torbası ile aynı şartlarda imal edildiğinden süpürgenizin emiş gücüne bir zarar vermez. Emiş gücünü arttırmak ve süpürgenizin uzun ömürlü olmasını sağlamak için sentetik toz torbası kullanılması tavsiye edilir.
4. Elektrikli süpürgenizin ömrünü uzatmak için muadil ya da orijinal olsun, nonwoven adı verilen sentetik kumaştan üretilmiş tek kullanımlık toz torbası kullanılması ve dolduğunda yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Paylaş: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • Facebook
 • TwitThis
 • Digg
 • del.icio.us
 • Google Bookmarks
 • Live-MSN
 • YahooMyWeb
 • Reddit
 • LinkedIn
 • Technorati
 • email
Reklam

Bir Cevap Yazın


site ekle